ISO 9001:2008

ZDEJMOWANIE/USUWANIE KAMIENIA NAZĘBNEGO (SCALING)

 

W jakim celu jest wykonywane?


Zdejmowanie kamienia jest jednym z najważniejszych zabiegów ułatwiających utrzymanie higieny jamy ustnej. Gromadzący się na zębach kamień sprzyja rozwojowi bakterii, prowadzi do powstania próchnicy i ubytków.  Jest  dość poważnym defektem kosmetycznym. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny. Istotną sprawą jest, aby po scalingu zabezpieczyć zęby fluorem, który będzie chronił przez kilka miesięcy przed rozwojem próchnicy oraz zmniejszy nadwrażliwość.


Jak postępować po zabiegu?


·    Jeśli zęby były zabezpieczone fluorem przez pierwsze 2 godziny po zabiegu należy powstrzymać się od jedzenia i picia. W tym czasie nie należy również myć zębów. Natomiast wieczorem wskazane jest dokładne umycie zębów i wyczyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną. Ponadto można jednorazowo zastosować płukankę z 1 łyżeczki 3% wody utlenionej w ¾ szklanki ciepłej wody.

·    W dniu wykonania zabiegu pacjenta obowiązuje bezwzględny zakaz palenia papierosów. Substancje zawarte w dymie papierosowym zakłócają proces prawidłowego gojenia.

·    Po zabiegu może się pojawić nadwrażliwość zębów. Aby złagodzić ten objaw należy unikać spożywania zimnych, ciepłych i kwaśnych pokarmów oraz napojów. Warto również do czyszczenia zębów używać przez pewien czas miękkiej szczoteczki i pasty do zębów wrażliwych, a także płukać jamę ustną płukanką ze zwiększoną zawartością fluoru. Zabieg fluoryzacji zmniejszy w dużym stopniu nadwrażliwość.

·    W razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości lub niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

<< Lista zaleceń